Klasa sportowa - czy to był zły wybór dla Janka?

Janek w tym roku rozpoczął naukę w klasie sportowej. Nauczycielka Janka z poprzedniej szkoły powiedziała, żeby mu tego nie robić. Minęło 9 miesięcy. Czas na podsumowanie. 

Janek trenuje piłkę ręczną. Ma 2 godziny wf dziennie. W wakacje jedzie na tygodniowy obóz sportowy. W piątej klasie zajęcia będzie zaczynał o 7 rano. W piątki, niezależnie od pogody, dzieci trenują na dworze. 

Czy to była dobra decyzja? Zdecydowanie tak. Poniżej wypisuję plusy - jak na razie minusów nie widzę. No, może poza jednym. Od września będę musiała wcześniej wstawać, ponieważ Janek będzie chodził do szkoły na siódmą rano.

 

1. Kondycja i mięśnie - W tym podpunkcie nie będę się rozpisywać. Wiadomo przecież, że sport jest każdemu potrzebny.

2. Zdrowe nawyki - Janek może pić wodę o smaku wody. Dzieciom nie wolno kupować chipsów i innych zapychaczy.

Jeżeli przez kilka lat dzieci będą przechodzić takie "pranie mózgu", to myślę, że w wieku "dojrzałym" ich podejście do słodkości i podobnych zapychaczy będzie inne niż na przykład ja mam. Chociaż Janek w domu jeszcze nie respektuje w 100% zasad - zje czekoladę, cukierki i ciasto. 

Zdrowe nawyki nie dotyczą tylko odżywiania się.

Do zdrowych nawyków należy wewnętrzna dyscyplina. W piątej klasie Janek będzie wstawał chwilę po szóstej, żeby zdążyć na trening, teraz wstaje o 7:15.

W dzieciach budowana jest świadomość pracy. Muszą ciężko i systematycznie pracować, żeby osiągnąć sukces. 

3. Relacje - W klasie jest 33 uczniów, w tym 15 chłopców. Jest to na tyle duża grupa, że każdy chłopiec/dziewczynka znajdzie sobie przyjaciela/przyjaciółkę.

Przed Świętami 14 dzieci z klasy Janka poszło do pizzerii. Zrzucili się na pizzę i sok. Zaskoczyli mnie. Podziwiam ich organizację i chęć spotkania się po szkole, w tak licznej grupie. 

Dzieci podczas treningów uczą się współpracy ze sobą, z trenerem. Wspierają się nawzajem. Muszą stanowić jeden zgrany zespół. 

4. Czas po szkole - Co robią dzieci z klasy sportowej po szkole? Grają. Ale nie na komputerze, tylko w piłkę nożną. Nikt im nie każe. Mają ruch i sport we krwi. Lubią być aktywni.

Z przyjemnością patrzę przez okno na czterech chłopców, którzy zamiast do domu idą na boisko. 

5. Poziom nauki. Klasa Janka jest liczna. Dzieci są pełne energii. Dlatego też, do klasy sportowej dobrani są nauczyciele, którzy poradzą sobie z taką gromadką. Są to nauczyciele, którzy przekażą wiedzę skutecznie. Dzieci wyjeżdżają często na zawody. Jednego dnia chłopcy, innego dnia dziewczyny. Dlatego nauczyciele muszą być elastyczni. Oceniam z perspektywy tych 9 miesięcy, że poziom nauki w klasie Janka jest na wysokim poziomie. 

6. Porażka - Pogodzenie się z porażką nie jest łatwą sprawą. Wolimy zwyciężać, być na piedestale. Ponieważ w sporcie dzieci często mają do czynienia z porażką, uczą się, jak sobie z tym radzić. Przegraliśmy? No, dobra. Zastanówmy się teraz co zrobić, żeby następnym razem odnieść poprawić swój wynik. 

7. Używki/narkotyki - W tym temacie nie mam jeszcze doświadczenia, ale wydaje mi się, że nie będę borykać się z tym problemem. Dzieci mają narzucony cel, mają wyznaczone zajęcie, wpajane są im zdrowe nawyki. Może ktoś z Was, coś wie na ten temat? 

8. Praca w biznesie. - Leszek Czarnecki w swojej książce "Biznes po prostu"  napisał: Lata treningu kształtują w młodych ludziach cechy, które są wymarzone dla przyszłego przedsiębiorcy" . Znany przedsiębiorca uważa, że gdy ktoś uprawiał jakąkolwiek dyscyplinę sportową, to ma już na starcie trzy razy większą szansę na odniesienie sukcesu w biznesie. 

Nauczycielka, która odradzała nam decyzję o klasie sportowej dla Janka była jednocześnie z-cą dyrektora w szkole. W dzieciństwie uprawiała czynnie sport. Z perspektywy czasu oceniła, że nie jest to dobry wybór dla dziecka. Jednak jest osobą bardzo zorganizowaną, osiągnęła sukces zawodowy. 

Wieczorem dałam ten wpis na stronę, a rano następnego dnia Janek mnie zapytał, z uśmiechem na twarzy: Ciekawe, o której będziemy wstawać w wakacje na obozie? O 5 rano? (na obozie weekendowym wstawali o 6:30).

Hmm. czyta mojego bloga? 

 

Jeżeli artykuł Was zaciekawił, zainspirował prześlijcie go dalej, dajcie lajka, napiszcie komentarz. Dyskusja rozwija szare komórki. Potrzebuję tego :-)

 


To są moje spostrzeżenia. A co Wy sądzicie na ten temat? Jestem ciekawa Waszej opinii. 


 

A tu inne moje wpisy. Jeżeli jeszcze nie czytaliście, to warto teraz miło spędzić czas :-)

Moje sposoby na poczucie pewności siebie 

Jak wygląda praca w korporacji w Anglii

Kreatywność w biznesie

Lekcja szczęścia według Srikumar Rao

 

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/users/Odwarific-407178/

 

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin